Co znamená struktura IMRaD u odborného textu?

Letos se s pojmem IMRaD setkávám v diplomkách čím dál častěji, tak si pojďme říct, co to je, jak to funguje a proč byste se toho neměli bát. 😉 Že o něm napíšu, jsem věděl už dlouho. Nyní jsem ale dostal impuls při čtení vědeckého článku, na který píšu posudek.

Struktura odborného textu

Akademické a odborné texty bývají obvykle rozděleny do několika částí, které na sebe logicky navazují.

Tuto strukturu můžete najít jak u závěrečných prací (bakalářky, diplomky nebo dizertačky), tak i ve vědeckých textech (např. v příspěvcích na konferenci, vědeckých článcích, knihách nebo jejich kapitolách). Zkušenější výzkumníci už vědí, že se takto píšou i projekty.

Úvod – stať – závěr

Struktura odpovídá pořadí úvod – stať – závěr. Takhle si to alespoň pamatuji ze slohovek na základní a střední škole. 🙂 Vraťme se ale k tomu akademickému světu.

Struktura závěrečné práce

Určitě ze semináře víte, že obvyklá struktura závěrečné práce je v pořadí:

  1. Úvod (Introduction)
  2. Cíl
  3. Metodika / Metolodogie / Metody (Methods)
  4. Teoretická část / Literární rešerše
  5. Vlastní výzkumná část / Praktická část (Results)
  6. Diskuze (Discussion)
  7. Závěr

Struktura IMRaD

Pokud jste četli pozorně, odpověď jsem vám již dal. Není to nic nově převratného, i když je pravda, že se s takto zadanými pokyny potkávám při konzultacích bakalářek a diplomek čím dál častěji.

Jde o to, že má text obsahovat části Úvod – Metody – Výsledky – Diskuze.

Obvykle se texty píšou v tomto pořadí. Není to tedy nic, čeho byste měli bát. Jde o doporučení, jak byste měli text strukturovat, aby odpovídal požadavkům vaší školy. Jen je to odborněji pojmenované.

Tak už žádné přešlapování, čas rychle utíká, pusťte se do psaní.

Tak ať vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. Potkat se můžeme na přednáškách na Vysoké škole Sting a NEWTON University, příležitostně na FP VUT. Dříve jsem působil také na PEF MENDELU (2011-2023). O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím tady na blogu, na mém YouTube kanálu a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *