Jak překonat krizi při psaní vědeckých článků?

Začátkem září jsem vystřelil emociálně až ke hvězdám. Vyšel mi třetí impakt během tří měsíců a to už ve světě vědy něco znamená. 🙂 Dokonce jsem díky tomu na chvíli začal natahovat ruku k mé vysněné akademické metě – k habilitaci.

Jenže pak se to nějak zlomilo

Když mi pan proděkan nemilosrdně nastavil zrcadlo a já jsem zjistil, že to se mnou až tak hvězdné není, mé nadšení k čemukoliv vzalo rychle za své.

Najednou jsem se propadl do šedivého (pod)průměru a už dva měsíce jsem takovej dolámanej a nedaří se mi to překonat.

Své úkoly a povinnosti učitele sice plním, ale cítím, že nedosahuju ani zlomek mého letního vědeckého nadšení. Chybí mi energie a hlavně motivace.

Prostě jsem se zasekl a nejde to ani tam ani tam

Já vím, že nejsem jediný komu se tohle stagnování čas od času přihodí, ale na můj vkus to trvá už nějak dlouho. Možná i vy jste teď bez šťávy, tak třeba vás uklidní, že v tom nejste sami.

Nezbývá než se postupnými krůčky vracet do formy

Mám za sebou 26 let v profesionálním sportu (baskeťákem jsem tělem i duší) a moc dobře vím, že každá sezóna je propletena výkyvy výkonnosti. Je to nahoru dolu a tak pořád dokola.

Kolektivní sporty mají jednu obrovskou výhodu. Když se vám zrovna nedaří, je tu vždy někdo další, kdo vás zastoupí. Vy tak můžete překonat tu aktuální de(p)ku a postupnými krůčky se vrátit do formy.

Horší je, když jste na všechno sami. To je pak to překonávání mnohem náročnější a delší. Takže jsem se rozhodl, že se vrátím k tomu, co mi fungovalo ještě před tím publikačním hattrikem.

Začal jsem zase více číst

Pokud máte dosahovat alespoň dobrých výsledků ve psaní, musíte hodně číst, čímž si zajistíte přísun nových podnětů a inspirace.

Naštěstí pro mě to mělo jednoduché řešení. Do mé online knihovny od Bookportu jsem si stáhl novou knížku (Proč jsou úspěšní lidé úspěšní) a začal ji ve volných chvílích číst.

Hýbu se o fous víc

Nikdy nemám problém s hubnutím do plavek, ale horší je to po prázdninách zpět do obleku. A když se k tomu přidá nedostatek pohybu (a že jsem býval v mládí zvyklý na úplně jiné dávky), blbá nálada je na světě.

Proto jsem začal více chodit. Na běh to teď moc není, což mě štve a rozhodně se s tím nechci jen tak smířit. Ale s tím mým bolavým kolenem to bude chtít ještě čas. Každopádně krůček po krůčku, ať už s rodinou nebo sám a je mi líp.

Potkávám se s lidmi

Lidský kontakt je důležitý, a i když se to může zdát jako žrout času, je dobré ten čas do lidských vztahů investovat.

Poslední týden byl v tomto hodně náročný, ale také obohacující:

  1. Výuka kombiňáků na Stingu a prezenčáků na Newtonu.
  2. Byl jsem dva dny na brněnském Gaudeamu (veletrhu vysokých škol), kde jsem potkal fůru nových tváří a také bývalé kolegy z jiných vysokých škol.
  3. Byl jsem i na srazu se spolužáky v Pardubicích.

Každá z těchto „událostí“ pro mě byla obohacující a dohromady to přispělo k mé lepší náladě. Děkuji vám všem za to. 💙

Zjišťuji, že ani na tu vědu nejsem sám

Od září 2021 se můj vědecký tým rozšířil, z čehož mám radost. Dřív jsem se to všechno snažil urvat hlavně sám (blbost!!!), dnes spolupracuji s kolegy a daří se nám dosahovat mnohem lepších výsledků.

Jsme spolu pravidelně v kontaktu a vzájemně se podporujeme v našem společném úsilí. Takže vám děkuji – Piotre, Mariane, Ondro, Romane a Vláďo. Jsem moc rád, že se mnou plujete na jedné lodi.

Zkouším nové věci

Jako ambasador Vysoké školy Sting jsem byl pozván na školení od Seznamu. Dostali jsme nabídku, jestli nechceme publikovat i tam. Tak jsem si vytvořil profil a napsal jsem první článek o tom, jak začít psát diplomku bez zbytečného stresu.

Životospráva… podceňovaná kapitola

Nejsem odborníkem na výživu a taky podle toho vypadám. Ale stačila drobná úprava jídelníčku a více spát (ten správný poměr jsem ještě nenašel) a je mi líp.

Začal jsem psát nový vědecký článek

Každý z těchto krůčků vedl k tomu, co profesně potřebuji nejvíc – k psaní vědeckých článků. A opravdu, včera jsem napsal první dvě stránky teorie. I když je to zatím jen nástřel, tak mě to po dlouhé době zase začalo bavit.

Pevně věřím, že se začíná blýskat na lepší časy, ale nechci to ani zakřiknout ani uspěchat. O výsledku vás snad budu moct brzy informovat.

Zatím vám ale přeju, abyste – pokud se taky necítíte úplně ve formě – vydrželi. Určitě se to brzy zlomí! 🍀

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *