Manipulace s datem vydání publikace s cílem poškodit původního autora

Před pár hodinami mi položil jeden divák na YouTube otázku, která se týkala záměrné manipulace s datem vydání publikace s cílem poškodit původního autora diplomové práce např. politika.

Otázka mého čtenáře

Otázka je, zda se vyskytují i případy, kdy někdo naopak opíše pasáže z konkrétní diplomové práce, která byla obhájena třeba před několika lety, vytvoří svou publikací, které dá datum dřívější, než byla vytvořena diplomová práce, a pak za pár let se argumentuje tím, že ten student to opsal.

Mluvím hlavně o případech, kdy někdo chce někoho cíleně poškodit. Je to možné???

Moje odpověď

Děkuji Vám za vaši otázku, rád na ni odpovím. Upřímně takovou situaci si představit nedokážu.

Že by někdo vzal diplomku, která byla před několika lety obhájena, vytáhl z ní nějakou pasáž, napsal o ní vlastní publikaci a té dal dřívější datum… tak to mi přijde nereálné.

Podle mého názoru by se původní autor mohl bránit, protože existují nepřímé důkazy o tom, kdy práce vznikala.

Aktuální data a statistiky

Prvním důkazem o vzniku práce jsou data, která byla použita v krátkém období před odevzdáním původní práce. Těžko by někdo mohl zkopírovat data z roku 2021 a tvrdit, že je využil už v roce 2019.

To samé platí i o aktuálně používaných nástrojích. Těžko by mohl někdo o nějakém předmětu nebo stavu psát dříve než fakticky nastal.

Aktuální literární zdroje

Pokud původní autor používá aktuální literární zdroje z období „těsně“ před odevzdáním práce, opět se dá prokázat, že s daty záměrně manipulující „druhý“ autor tyto zdroje nemohl mít k datu fiktivního odevzdání k dispozici.

Záleží i na druhu zmanipulovaného zdroje

Do třetice je tu ještě jedna důležitá věc a tou je druh zmanipulované práce. Jedná-li se o např. závěrečnou práci, potom u ní lze dohledat skutečný termín odevzdání.

Jedná-li se o knižní nebo časopiseckou literaturu, potom i u ní je snadno dohledatelné datum publikování.

Jediný případ, který by tak přicházel v úvahu je manipulace v podobě online výstupu např. blogového příspěvku nebo upraveného hesla na Wikipedii.

Také v online světě se ale dá prokázat, kdy opravdu došlo k uveřejnění zdroje. Jinými slovy; kdy to Google zaindexoval (lze dohledat archiv webové stránky).

Manipulace s datem odevzdání bych se proto nebál

Jak vidíte, pravděpodobnost, že by někdo takto záměrně a vědomě manipuloval s datem odevzdání je krajně nereálné. Nebo Vy znáte nějaký takový případ (z novodobé historie)?

Pokud ano, rád se nechám poučit a svůj článek upravím.

Přeji Vám klidné spaní, Vaše práce bude v bezpečí, i když z Vás jednou bude politik.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *