Snad každý si před podáním přihlášky ke studiu MBA a LL.M. pokládá tu stejnou otázku – má smysl to studovat?
Studium je důležitá etapa života, o finančních nákladech nemluvě. Proto byste měli mít jasno ve dvou věcech – jaká je vaše motivace ke studiu (proč do toho jdete) a čeho chcete v životě dosáhnout (kam směřujete).
Pokud znáte odpovědi na tyto otázky, snáze se vám podaří překonat krize, které na vás už čekají. Nikdy totiž nebudete mít úplně ideální podmínky a vždy se objeví něco, co se bude snažit překazit vaše plány. Bude to opravdová zatěžkávací zkouška.
Jsi blázen, to já bych nedělal(a)!
Nemluvím jen o problémech v rodině nebo při řešení pracovních povinností. Od dalšího studia vás mohou odradit i „dobře“ míněné rady vašeho okolí. Pravděpodobně se setkáte s větou: „Jsi blázen, že to chceš studovat. To já bych nedělal(a)!“
Jenomže, kdo je ten někdo, kdo kategoricky odmítá VAŠE studium? Kdo je ten někdo, kdo chce rozhodovat o vás, o vaší budoucnosti a vašich životních hodnotách a snech? Je to někdo, kdo prošel tímto studiem a kdo může posoudit jeho reálný přínos?
Ať už je to kdokoliv, tak při vší úctě k tomuto člověku (obvykle to bývá i někdo z rodiny a přátel), musíme připustit, že s tímto studiem moc zkušeností nemá. Vyjadřuje tak jen svůj subjektivní názor. Mluví o své životní cestě, ale zná opravdu tu vaši?
Taky jsem „byl za blázna“!
Sám jsem si tímto prošel, když jsem se rozhodoval o doktorském studiu (Ph.D.). Měl jsem své důvody, proč jsem chtěl pokračovat ve studiu. A tak jsem si také vyslechl „radu“, že jsem blázen a že mi to nikdy nikdo nezaplatí!
Kdybych tomu věnoval pozornost, asi bych ke státnicím nikdy nedostal. Nedělal bych to, co mě baví a byl bych do konce života zavřený v bublině – do práce z práce, kterou nesnáším. Co na tom, že bych třeba vydělal o pár korun víc. Draze bych za to zaplatil svým „životem“.
Studium je dar!
Osobně vnímám studium jako obrovský dar – mít možnost učit se od lidí, kteří jsou profesionály ve svém oboru a kteří pro tento obor dokáží nadchnout i ostatní.
Pokud jste někdy potkali takové skvělé učitele – kteří byli ochotni předat vám své zkušenosti a dovednosti – dáte mi jistě za pravdu, že je to něco, co vás posune o pořádný kus dále. Hodina s takovým člověkem vás může bez nadsázky řečeno změnit na celý život.
Proč byste se měli profesně vzdělávat?
Tuto otázku jsem řešil již několikrát – např. 10+1 důvod, proč se profesně vzdělávat i po škole. Shrnul bych to jen do jedné věty – protože se můžete posunout dále bez toho, abyste vše zapomněli, abyste za chyby zbytečně a draze neplatili a abyste si zachovali mladou mysl. 🙂
Profesní tituly – MBA a LL.M.
Studovat cokoliv jen kvůli titulu nemá smysl. Nejde přeci o domnělou prestiž, ale o to, abyste ve studiu viděli smysl a hodnotu.
Netvrdím, že je MBA nebo LL.M. patent na rozum, protože není. Je to jen možnost, jak pracovat na svých dovednostech přinejmenším v teoretické rovině. Já vím, praxe je přece důležitá, ale máte-li pevný teoretický základ, jste lépe připraveni jednat.
Jste-li manažer, nebo člověk pracující v korporátním právu, prohloubíte si studiem (nové) znalosti. Lektoři jsou prověření profesionálové z oboru, kteří vám předají své know-how a to je, co si budeme povídat, k nezaplacení. [Více o přínosech MBA jsem psal tady.]
Vždyť se za to ale platí! Ano, nic není zadarmo. Vy však získané znalosti budete využívat mnohem déle. Od poskytovatele vzdělání byste proto měli požadovat maximum.
Pokud ale nejste přesvědčeni o přínosech MBA a LL.M., nenuťte se do něj. Dejte tomu čas, nebo si prostě vyberte jinou formu profesního studia.
V obou případech vám přeji, aby vám studium pomohlo vytvořit lepší budoucnost.
Pavel Semerád