Má smysl studovat MBA a LL.M.?

Snad každý si před podáním přihlášky ke studiu MBA a LL.M. pokládá tu stejnou otázku – má smysl to studovat?

Studium je důležitá etapa života, o finančních nákladech nemluvě. Proto byste měli mít jasno ve dvou věcech – jaká je vaše motivace ke studiu (proč do toho jdete) a čeho chcete v životě dosáhnout (kam směřujete).

Pokud znáte odpovědi na tyto otázky, snáze se vám podaří překonat krize, které na vás už čekají. Nikdy totiž nebudete mít úplně ideální podmínky a vždy se objeví něco, co se bude snažit překazit vaše plány. Bude to opravdová zatěžkávací zkouška.

Jsi blázen, to já bych nedělal(a)!

Nemluvím jen o problémech v rodině nebo při řešení pracovních povinností. Od dalšího studia vás mohou odradit i „dobře“ míněné rady vašeho okolí. Pravděpodobně se setkáte s větou: „Jsi blázen, že to chceš studovat. To já bych nedělal(a)!“

Jenomže, kdo je ten někdo, kdo kategoricky odmítá VAŠE studium? Kdo je ten někdo, kdo chce rozhodovat o vás, o vaší budoucnosti a vašich životních hodnotách a snech? Je to někdo, kdo prošel tímto studiem a kdo může posoudit jeho reálný přínos?

Ať už je to kdokoliv, tak při vší úctě k tomuto člověku (obvykle to bývá i někdo z rodiny a přátel), musíme připustit, že s tímto studiem moc zkušeností nemá. Vyjadřuje tak jen svůj subjektivní názor. Mluví o své životní cestě, ale zná opravdu tu vaši?

Taky jsem „byl za blázna“!

Sám jsem si tímto prošel, když jsem se rozhodoval o doktorském studiu (Ph.D.). Měl jsem své důvody, proč jsem chtěl pokračovat ve studiu. A tak jsem si také vyslechl „radu“, že jsem blázen a že mi to nikdy nikdo nezaplatí!

Kdybych tomu věnoval pozornost, asi bych ke státnicím nikdy nedostal. Nedělal bych to, co mě baví a byl bych do konce života zavřený v bublině – do práce z práce, kterou nesnáším. Co na tom, že bych třeba vydělal o pár korun víc. Draze bych za to zaplatil svým „životem“.

Studium je dar!

Osobně vnímám studium jako obrovský dar – mít možnost učit se od lidí, kteří jsou profesionály ve svém oboru a kteří pro tento obor dokáží nadchnout i ostatní.

Pokud jste někdy potkali takové skvělé učitele – kteří byli ochotni předat vám své zkušenosti a dovednosti – dáte mi jistě za pravdu, že je to něco, co vás posune o pořádný kus dále. Hodina s takovým člověkem vás může bez nadsázky řečeno změnit na celý život.

Proč byste se měli profesně vzdělávat?

Tuto otázku jsem řešil již několikrát – např. 10+1 důvod, proč se profesně vzdělávat i po škole. Shrnul bych to jen do jedné věty – protože se můžete posunout dále bez toho, abyste vše zapomněli, abyste za chyby zbytečně a draze neplatili a abyste si zachovali mladou mysl. 🙂

Profesní tituly – MBA a LL.M.

Studovat cokoliv jen kvůli titulu nemá smysl. Nejde přeci o domnělou prestiž, ale o to, abyste ve studiu viděli smysl a hodnotu.

Netvrdím, že je MBA nebo LL.M. patent na rozum, protože není. Je to jen možnost, jak pracovat na svých dovednostech přinejmenším v teoretické rovině. Já vím, praxe je přece důležitá, ale máte-li pevný teoretický základ, jste lépe připraveni jednat.

Jste-li manažer, nebo člověk pracující v korporátním právu, prohloubíte si studiem (nové) znalosti. Lektoři jsou prověření profesionálové z oboru, kteří vám předají své know-how a to je, co si budeme povídat, k nezaplacení. [Více o přínosech MBA jsem psal tady.]

Vždyť se za to ale platí! Ano, nic není zadarmo. Podle výzkumu se vám peníze investované do studia za několik let vrátí. Vy však získané znalosti budete využívat mnohem déle. Od poskytovatele vzdělání byste proto měli požadovat maximum.

Pokud ale nejste přesvědčeni o přínosech MBA a LL.M., nenuťte se do něj. Dejte tomu čas, nebo si prostě vyberte jinou formu profesního studia.

V obou případech vám přeji, aby vám studium pomohlo vytvořit lepší budoucnost.

Pavel Semerád

4.7/5 - (7 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *