Mohu poskytnout data z diplomky ještě před obhajobou?

Občas se stane, že se o vašich skvělých výsledcích a datech někdo dozví ještě před tím, než diplomovou práci odevzdáte, a požádá vás o jejich poskytnutí. Jak v takové situaci reagovat, tak právě to teď řeší i jedna moje čtenářka.

Otázka

Chtěla bych se zeptat, jestli mohu poskytnout data z mojí diplomové práce ještě před obhajobou? Je totiž několik osob, které by chtěly výsledky mé práce publikovat již nyní.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Hned na úvod bych chtěl říct, že mám radost, že je o  Vaše výsledky takový zájem ještě před obhajobou. Je to mnohem lepší, než kdyby Vaše práce skončila jen někde v šuplíku.

Za sebe bych výsledky (možná) poskytnul, ale… a to ALE pečlivě zvažte.

Je naprosto normální, že výsledky z akademických a vědeckých prací využívají jiní autoři pro vlastní vědeckou činnost.

Sama jste však při psaní diplomky poznala, jak s takovými zdroji pracovat. Ano, správně. Tyto zdroje jste musela citovat.

Totéž doporučuji, abyste si pohlídala i u osob, kterým data poskytnete před odevzdáním práce. Ne všichni lidé jsou tak úplně féroví a mohlo by se Vám stát, že Vás v budoucnu obviní z toho, že jste dotyčnému své vlastní výsledky ukradla.

Představte si, že někomu dnes výsledky poskytnete, ale odevzdávat budete až příští rok. Dotyčný je uveřejní (bez uvedení zdroje – Vás). Vy pak práci odevzdáte a najednou budete označena za plagiátora. To by byla noční můra!!!!

Jak se takové výsledky citují, když jste ještě práci neodevzdala? Citující může uvést: (Vaše) PŘÍJMENÍ A JMÉNO, Název Vaší diplomky + poznámka např. se svolením autora, nebo v tisku. Takto lze prokázat Vaše autorství.

Jak je to běžné ve vědeckém světě?

Autoři bakalářek a diplomek obvykle své výsledky před odevzdáním nepublikují. Záleží samozřejmě na škole a oboru. Já jsem např. jako student o takové možnosti vůbec nevěděl.

Jsou ale vysoké školy, kde se studenty pracují soustavně a kde vznikají desítky až stovky publikací ročně. Často je to navázané i na projekty a studenti jsou finančně ohodnoceni.

V jiné pozici jsou studenti doktorského studia (Ph.D.). Ti během studia musí publikovat příspěvky na konference i vědecké publikace. Tyto jejich publikace obsahují výsledky, kterých dosáhli vlastním výzkumem a které budou uvedeny i v dizertační práci.

Má to dva důvody. Tím prvním je, že výsledky mohou touto formou konzultovat s odborníky z oboru a mohou tak získávat cenné rady, které jim mohou pomoci při dalším vývoji.

Druhý je, aby jim výsledky výzkumu někdo nesebral, nebo nepublikoval dříve. Nemám však na mysli kolektivní díla, na kterých autor práce spolupracuje s dalšími vědci.

Abych to ale nějak uzavřel

Z výše uvedeného asi snadno odvodíte, že data můžete poskytnout, komu chcete – Vy jste přece jejich autorkou. Aby to tak ale zůstalo, dávejte si velký pozor, komu data dáte a jak s nimi bude dotyčný nakládat.

Kryjte si záda – kamarádská rada.

Pavel Semerád

PS. Jen pro odlehčení tématu přidávám odkaz na video s Járou Cimrmanem, kterého vždy s vlastními vynálezy někdo předběhl. To by mohlo být pro tento článek docela příhodné. Díky panu Járovi ale máme „plavky dvoudílné“. 😉

4.2/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Dobrý den. Hned na úvod bych chtěla strašně moc poděkovat za vaše videa o studiu a přípravách na státnice, která mi dodávají velkou motivaci a strašně moc se mi vaše tvorba líbí. Mám na vás takovou prosbu a poprosím vás o radu či názor. Jsem skoro na konci své závěrečné práce, ze které mám sama dobrý pocit. Veškerý text jsem psala sama, veškeré knihy a literaturu jsem přečetla. Vím, že co uvádím, vychází z mé praxe a oboru. Ale ten problém je můj vedoucí práce, který je zkrátka stále s něčím nespokojen. Není to však jen u mě, ale i ostatních kolegů, kterým práce vede. Já chápu, že je to zkušený pán doktor, ale opravdu mě demotivuje, když má zkrátka jen ke všemu, co napíšu samé výhrady a vesměs za nic mě nikdy nepochválí😕. Děkuji za váš názor a rady i na případnou obhajobu, jež mě čeká. S pozdravem Andrea

    1. Milá Andreo,
      být vedoucím práce je opravdu nevděčná pozice. Někdy studenti nadávají, že s nimi vedoucí nekomunikuje a nic jim neřekne, jindy (jako ve Vašem případě), je to pravý opak. Já si myslím, že je potřeba být někde mezi těmito „extrémy“. Pokud bych si ale měl vybrat, volil bych náročnějšího vedoucího a snažil bych se splnit alespoň většinu jeho požadavků. Pokud je opravdu zkušený, jak píšete, vůbec bych neváhal. Ve výsledku ale zachovejte chladnou hlavu – dokonalá diplomka neexistuje a vždy v ní bude spousta věcí na vylepšení. Berte to ale s nadhledem, jinak byste svoji práci nikdy nedopsala.
      Přeji Vám hodně úspěchů u obhajoby. PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *