Erratum bakalářské práce – soubor s opravami

Žádná bakalářská práce není dokonalá. Ani moje nebyla! Ať děláte, co děláte, občas se v textu může objevit nějaká chyba. Překlepy jsou ještě celkem v pohodě a většinou se nad nimi dá mávnout rukou. Horší je, když uděláte nějaký faktický omyl.

Jakmile totiž práci jednou odevzdáte, oprava v původním textu je téměř nemožná. Napadá mě jediný způsob. Když na chybu přijdete dříve, než skončí termín pro odevzdání, můžete požádat vedoucího práce (studijní oddělení) o vrácení práce k přepracování.

Většinou se to ale nestihne a člověk se pak tluče hlavou o mříže. 🙁 Vím, že je to blbý, ale i tak se dá většina chyb obhájit.

Je potřeba vyhodnotit, co je závažné a co není. Jste-li si vědomi opravdu zásadních nedostatků, nebo vás na ně vedoucí a oponent upozorní ve svých posudcích, máte ještě možnost napsat erratum.

Co je erratum?

Erratum je soubor s opravami. Jde o dokument např. volný list papíru, nahraný soubor na paměťovém médiu (obsah zveřejněný na webových stránkách), který je vložen do tištěné publikace.

Obsahuje seznam chyb, omylů, nesmyslů a překlepů, které se v publikaci vyskytují, doplněný o opravy. Autor se tak ke svým chybám čtenáři přizná a zjednodušeně řečeno uvede, jak to mělo být správně.

Mně se něco podobného přihodilo na jedné konferenci, kde jsem prezentoval příspěvek o zdanění fyzických osob.

Příspěvek jsem pořadatelům odeslal několik týdnů před datem konference, aby ho mohli zařadit do sborníku. Na chybu jsem přišel až den před konferencí, když jsem si chystal prezentaci, a tak jsem již neměl možnost ji opravit.

Vyřešil jsem to co nejjednodušeji. Posluchačům jsem tuto chybu přiznal hned v úvodu, a do časopisu, kde můj příspěvek měl vyjít až po konferenci, jsem poslal opravenou verzi.

Podobný problém řeší i jeden můj čtenář u své bakalářské práce. Jak zpracovat erratum v této situaci najdete v mé odpovědi.

Otázka mého čtenáře

Obracím se na Vás s otázkou ohledně správného psaní errata bakalářské práce, kterou jsem již odevzdal do informačního systému. Přišly mi posudky a s nimi i upozornění na pár překlepů, kterých jsem se dopustil.

Vím, že můžu vložit soubor s opravami do systému, ale zajímalo by mě, jestli mohu tyto chyby opravit v práci ještě před vytištěním (a pak vložit list s opravami), nebo zda musím práci vytisknout i s vědomím chyb? Jedná se opravdu jen o překlepy a několik syntaktických nesmyslů.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil se svým dotazem. Rád Vám na něj odpovím.

Odevzdat erratum bakalářské práce je samozřejmě jednou z možností, kterou máte. Druhou možností – zvláště pak v případě, kdy se jedná jen o překlepy a několik syntaktických nesmyslů – je nedělat nic. Sám byste měl vědět, nakolik jsou ty chyby závažné.

V obou případech je však nutné, aby se vaše tištěná verze shodovala s tou již odevzdanou elektronickou. Není možné, aby se tyto dva dokumenty lišily, byť by to byla jen jedna drobnost. Že se oba dokumenty shodují, studenti potvrzují čestným prohlášením.

Má to svůj význam. Nejen, že na elektronickou verzi zpracovali posudky Vaši oponenti, ale prošla i automatickou kontrolou na plagiát. Odevzdáním upraveného výtisku byste v podstatě odevzdal jinou verzi, což je nepřípustné!

Jediný správný postup tak je odevzdat výtisky v původním znění a to i s vědomím chyb. Tyto chyby můžete opravit jen formou errata.

Anebo ještě lepší rada: Dejte práci před odevzdáním někomu přečíst, ať vás alespoň na ty největší hrubky, které kvůli autorské slepotě nevidíte, upozorní.

Přeji Vám, abyste bakalářskou práci úspěšně obhájil.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *