Pomůže mi MBA posunout se v kariéře?

Před časem mě oslovil jeden čtenář s otázkou, která se týkala MBA studia. Chtěl vědět, jestli by pro něj bylo MBA přínosem, i když se může pochlubit více než 10letou praxí v managementu.

Abych mu dokázal odpovědět, poslal mi i svůj profesní životopis. Po střední škole nastoupil jako operátor výroby, ale krátce na to začal postupovat po kariérním žebříčku. Dostal se až do vrcholového managementu.

Už v té době věděl, že nechce jen pasivně přihlížet, kam se podnik vyvíjí. Chtěl se na jeho řízení aktivně podílet. Kvůli tomu si udělal dálkově bakaláře a před rokem získal i inženýra.

Firmu mu ale prodali do Polska

Kdoví, kam by to dotáhl, kdyby jejich firmu neprodali do Polska. Během přesunu byl dokonce jedním z hlavních koordinátorů a dokonce dostal nabídku, jestli tam nechce zůstat.

Kvůli rodině ale odmítnul a vrátil se zpět do České republiky. Nyní pracuje (dle jeho slov) ve větší korporaci. Je na pozici středního managementu a rád by se posunul dále. Jeho cílem je jednou v budoucnu (spolu-)rozhodovat o firemní strategii.

(Tak, teď když už znáte kontext, můžeme se podívat na otázku, na kterou jsem mu odpovídal.)

Otázka mého čtenáře

Rád bych se vás zeptal na přínos MBA studia. Myslíte, že bych díky němu mohl opravdu získat nové zkušenosti, které by mi pomohly v budoucí kariéře? Jde přece jen o velkou investici a já přemýšlím, jestli do toho ty peníze mám dát.

Děkuji za vaše zkušenosti a rady s tímto druhem studia.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru a za otázku. Rád Vám na ni odpovím.

Před tím než začneme, chtěl bych zdůraznit dvě věci. MBA není patent na rozum a jeho absolvováním se automaticky nestanete TOP manažerem. Určitě víte mnohem lépe než já, že je za tím hromada práce a žádný úspěch se nerodí přes noc.

Dost možná tak už všechny potřebné znalosti máte. Vystudoval jste inženýra, takže si myslím, že jste po teoretické stránce velmi dobře připraven. Já jsem na tom byl podobně.

Počítal jsem to a ještě před tím, než jsem šel studovat MBA studium, jsem měl odstudováno 20 předmětů se zaměřením na management, krizové a finanční řízení společností, marketing, sociologii, psychologii atd.

Přínos MBA studia

Teoretická stránka tedy nebyla to hlavní. Pro mě osobně byla nejdůležitější ta praktická část.

Krátce odbočím. Víte, když jsem se před 2 lety hlásil na MBA, vůbec jsem nevěděl, co od něj můžu čekat. Slyšel jsem spoustu negativních názorů od lidí, kteří je ale nikdy nestudovali. Já osobně je vnímám jako zlom v kariéře.

V době, kdy jsem je začal studovat, jsem cítil, že potřebuji nějaký nový impulz. Prostě jsem chtěl vystoupit z těch monotónních kolejí a chtěl jsem konfrontovat své postupně zastarávající znalosti s těmi aktuálními.

Přiznávám, že ta motivace nebyla jen čistě businessová. Primární pro mě bylo profesní vzdělání. Ale když nad tím tak přemýšlím, i to s tím obchodem souvisí.

Takže jen vzdělání?

Druhým důležitým bodem pro mě bylo, že jsem mohl o svém budoucím fungování přemýšlet z různých pohledů (= předmětů). V každé seminární práci jsem řešil úzce zaměřené téma, které souviselo s mojí praxí. No a diplomka to ještě více propojila.

Měl jsem rok, během kterého jsem pod dohledem zkušených lektorů modeloval svoji budoucnost. Za tímhle si vážně stojím. Hodně jsem se od nich naučil a vděčím jim za to, že jsem mnohé věci začal dělat jinak. Myslím, že mnohem efektivněji a lépe.

A pokud se budeme bavit i o finančním přínosu, tak se mi během roku mé výdaje vrátily. A to navíc v době pandemie a lockdownu. Ten přínos samozřejmě nebyl 100%, protože se nám v té době propadly prodeje pohonných hmot a tržby za ubytování na penzionu.

Chci tím však říct, že toho svého studia ani zpětně nelituji.

Pomůže mi to ale v kariérním žebříčku?

Já vím, Vás zajímá ten postup. Upřímně, to je otázka, na kterou nedokážu s určitostí odpovědět – v rodinných firmách se na ty žebříčky až tak nehraje.

Je to přinejmenším jedna z možností, jak zvýšit svoji cenu na trhu práce. Postup přímo do vedení společnosti je ale ovlivněn mnoha okolnostmi, které se nedají vždy ovlivnit např. vlastnickou strukturou.

Tak budu alespoň lépe připraven?

Jsem přesvědčen, že budete lépe připraven než ti, kteří zamrzli se znalostmi, se kterými ukončili poslední vzdělávání. Lidi, kteří na sobě dále nepracují a žijí jen z podstaty, nemají v dlouhodobém horizontu moc šancí uspět.

Tak co teda – mám jít studovat MBA?!

Myslím, že je čas dát konečné rozhřešení – to studium stojí za vyzkoušení. Chápu však, že je to docela nákladná investice (minimálně po finanční stránce).

Peníze by ale neměly hrát při Vašem rozhodování tu nejdůležitější roli. Já beru náklady do vzdělání jako investici. Teda, když to není jen o vyplňování nějakých testů. Konzultaci se zkušeným lektorem se mnoho věcí nevyrovná.

Pokud je ale celé studium postaveno jen na memorování předpřipravených textů a vybírání z předpřipravených odpovědí, tak je to málo. Život totiž není tak přímočarý a dvě a dvě nejsou vždy čtyři.

MBA studium je manažerská hra!

Výhodou MBA studia je i to, že si vše můžete vyzkoušet. Můžete si udělat různé varianty, přemýšlet o nich a konzultovat je. V praxi si takový luxus často dovolit nemůžete. Tam Vás může každá chyba a každé zdržení přivést do existenčních problémů.

Studium MBA se tak stává manažerskou hrou (simulátorem). Je to takový manažerský trénink.

Není to málo?

To zjistíte až v praxi. Až totiž jednou přijde nějaký rozhodující okamžik, poznáte, k čemu Vám ty zkušenosti jsou. Třeba to budou právě znalosti z MBA studia, díky kterým jako kapitán a stratég provedete firmu přes všechny bouře k úspěchu.

Mrzí mě, že jsem Vám třeba nedal tu jedinou odpověď, kterou jste čekal. Pokusil jsem se Vám ale zprostředkovat můj pohled na MBA studium – jak je vnímám já. Jak se získanými znalostmi a zkušenostmi naložíte, záleží opravdu jen na Vás.

A já Vám proto přeji správná rozhodnutí a mnoho úspěchů!

Pavel Semerád

4.2/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *