Vyplatí se usilovat o červený diplom?

Jsem jedním z těch absolventů, kteří si mohou svůj diplom dát do červených desek. Jinými slovy, podařilo se mi udělat všechny zkoušky během bakalářského studia napoprvé s průměrem do 1,50. Suma sumárum: prospěl jsem s vyznamenáním.

Když se tak zpětně ohlížím za tímto úspěchem (a on to úspěch opravdu je), je to spíše jen pro podporu a polichocení vlastního ega.

Okolí to totiž nikterak ne(d)ocení

Jsou jen dvě skupiny.

První to vůbec nezajímá, což je asi tak 99,99 % všech lidí, se kterými se potkáte.

A druhá skupina, ta která se vám bude snažit udělat alespoň trochu radost, to pravděpodobně zabije hláškou alá Pelíšky: „Téda to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?“

A tak si tak sedíte s diplomem v ruce a přemýšlíte, jestli to úsilí nebylo zbytečné a jestli by vám ty modré desky přece jen nestačily.

Finančně to nikdo nedocení

Zatím jsem ještě nenarazil na zaměstnavatele, nebo zákazníka, kterého bych okouzlil barvou desek natolik, že by mi chtěl můj studentský úspěch jakkoliv kompenzovat.

Dokonce červené desky nejsou ani známkou zkušeností a připravenosti do praxe. O toto veřejné uznání budete muset tvrdě bojovat s ostatními absolventy.

Jediné, co mi alespoň trochu kompenzovalo mou někdy až chorobnou snahu o lepší známku, bylo prospěchové stipendium.

Neokouzlíte tím ani své kamarády

Dobře, možná úplně poprvé, když se jim pochlubíte, tak vás trochu poplácají po ramenou, ale po třetí vás už s tím chlubením spíše pošlou do patřičných míst.

Ani do občanky si to nenapíšete

Od 2. srpna 2021 se tituly do občanského průkazu nezapisují.

Tak vyplatí se hnát se za červeným diplomem?

To velmi záleží na tom, proč chcete mít červený diplom.

Odpověď rozdělím na tři různé pohledy – pesimistický, optimistický a realistický.

Pesimistický pohled (=NE)

Pokud chcete studovat na průměr, abyste tím okouzlili kámoše v hospodě, tak do té hospody jděte rovnou i během zkouškového.

Obdobně to platí i u zaměstnavatelů. O svých kvalitách je budete muset přesvědčit každodenní prací.

Samozřejmě ale, že pokud vystudujete obor, kterému se budete chtít profesně věnovat, s červeným diplomem, pak během přijímacího pohovoru můžete získat kladné body.

Optimistický pohled (=ANO)

Má to smysl, pokud chcete mít dobrý pocit z výsledků svého studia a berete to jako satisfakci. Je to opravdu důvod, za který na sebe můžete být hrdí.

Realistický pohled (Zlatá střední cesta)

Je dobře, že svému studiu dáváte maximum. Pokud chcete ale být opravdu úspěšní i po něm, měli byste studium kombinovat s praxí. Najděte si takovou stáž, kde budete moci své vědomosti rozvíjet a v budoucnu je pak zúročit.

Ať už studujete jakýkoliv obor, začněte si v něm budovat jméno už během studia. Pokud totiž budete výjimeční v tom, co děláte, o svoji budoucnost se bát nemusíte.

Ať už budete usilovat o červený diplom, nebo se spokojíte s modrým, nezapomínejte na to, že jste studenti a studium by oproti práci… chtěl jsem napsat mělo mít navrch. Ale jsem realista, proto jen napíšu, že by nemělo být upozaděné.

Pracovat budete po zbytek života, ale doba studia se vám (pravděpodobně) už nikdy nevrátí. Využijte možností, které vám škola nabízí.

Budujte vztahy se spolužáky a učiteli, choďte na přednášky, vyjeďte do světa – třeba na Erasmus a rozvíjejte své myšlení. Třeba tuto radu neoceníte hned v první práci, ale časem určitě.

Má tedy smysl hnát za červeným diplomem?

Buďte úspěšní a chtějte být úspěšní ve všem, co děláte.
Vzdělávejte se, zdokonalujte se, sbírejte zkušenosti.
Kombinujte teorii s praxí.

Pokud z toho bude na konci studia červený diplom, přiviňte ho na hruď a radujte se z něj.
A pokud ne, nevadí – život vám dá další příležitosti, jak ukázat vašemu okolí, co ve vás je.

Držím vám pěsti,

Pavel Semerád

PS. Někdy stačí jeden těžký předmět, který neuděláte lépe než za E/3, a ztratíte kvůli tomu možnost dosáhnout na červený diplom. Proto svoji patologickou touhu po něm kroťte, ať se vyhnete zbytečné frustraci. (I tu mám za sebou…)

4.5/5 - (6 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 4

  1. Souhlasím s tím, že známky za celý průběh studia hrají u státnic asi docela velkou roli. Tedy já ten dojem měl. A jsem rád, že tomu tak je, že je komise má k dispozici. Zkoušeného to přeci jen může trošku uklidnit, když už něco dokázal v průběhu studia, tak kdyby se něco zvrtlo, nevyrazí s ním hned dveře a bude tam snad trošku snaha z něj něco vydolovat. :))

    1. Děkuji, Milane, za sdílení Vaší zkušenosti. Určitě na tom něco bude, i když se o tom nesmí nahlas moc mluvit. 🙂

  2. Souhlasím se vším, co jste napsal, pouze si dovolím doplnit dvě drobnosti:

    1. Červený diplom může pomoci v akademické sféře. Přidá body v přijímacím řízení např. na doktorandské studium. Pomůže k lepší spolupráci školy, pokud chcete něco zorganizovat. Může pomoci u státnic (pokud byl celou dobu student vynikající, nechcete věřit, že u ústní zkoušky opravdu „nic neumí“).

    2. Na různých školách jsou různé podmínky získání červeného diplomu. Někde ho můžete získat i „organicky“, bez zvláštní snahy nad rámec toho, co byste dělal tak jako tak.

    1. Děkuji za Vaše doplnění. Máte pravdu v tom, že, pokud někdo chce pokračovat na akademické půdě i po dokončení studia, může to být pro něj výhoda.
      Smekám také před Vaší přímočarostí. Pořád jsem přemýšlel, jak kulantně popsat přínos „průměru“ u státnic. Lépe bych to ale neformuloval – děkuji. ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *