Máte-li už po úspěšné obhajobě diplomové práce, tak vám upřímně blahopřeji. Došli jste do cíle a za to si zasloužíte obdiv.
Nevím jak u vás, ale ty moje obhajoby a přípravy byly vždy plné emocí. Pořád jsem si říkal, jestli mě s tou prací komise nevyhodí a jestli mám na to ji obhájit. A když se mi to pak přece jen podařilo, připadal jsem si, jako kdybych právě dobil osmitisícovku. 🙂
Není proto škoda, abyste teď po obhajobě práci odložili do šuplíku? Byly to přece stovky (možná i tisíce) hodin práce a toho byste měli i teď využít. Posloužila vám jednou, pokud ji to dovolíte, poslouží vám zas.
1) Dejte si ji do životopisu
Nevím sice, kam teď budou směřovat vaše kroky, ale jsem přesvědčen, že by zmínka o vaší práci neměla chybět v životopise.
Ať už ho budete aktivně rozesílat do výběrových řízení, nebo si ho necháte pasivně viset např. na LinkedInu, může vám otevřít hodně dveří. Zvláště pak, pokud se hlásíte na místo, kde byste mohli své znalosti ze studia zúročit.
Představte si, že se hlásíte do nějaké auditní kanceláře. Kdo si myslíte, že bude mít větší šanci na přijetí. Student s prací zaměřenou na audit, nebo student zaměřený na marketing? Nic proti marketingu, ale pravděpodobně HR zaujmete tou prací zaměřenou na audit.
A takhle to máte i s jinými tématy.
I když se vám to tak nezdá, svojí prací říkáte o svých předpokladech pro práci zmíněného auditora docela dost. Minimálně bude vidět, že k tomu auditu máte vztah a pravděpodobně se mu vydržíte věnovat déle než uchazeč, který to jde jen tak zkusit.
2) Využijte ji pro podnikání
Na Vysoké škole Newton, kde od roku 2021 přednáším a zkouším na státnicích, se mi líbí, že tam kromě klasických akademiků učí i zkušení odborníci z praxe.
Když potom studenti před nimi obhajují své podnikatelské záměry, dokážou jim dát kritickou zpětnou vazbu.
Pro studenty je to tvrdá škola, ale rady, které si odnášejí od zkoušejících, jsou pro ně velmi cenné.
Ať už ale studujete na jakékoliv vysoké škole, nebojte se využít vlastní diplomky pro vlastní podnikání. Měli jste rok na to, abyste o něm mohli posbírat vědomosti, takže to z vaší strany nemusí být jen střílení na slepo.
3) Využijte ji pro pokračování ve studiu
I když už máte diplomku za sebou, pořád můžete toto téma rozvíjet a můžete v něm pokračovat v dalším studiu.
Můžete na ně navázat na doktorském studiu, což jsem udělal já po absolvování Stingu, nebo můžete pokračovat v profesních programech (MBA nebo LL.M).
4) Své výsledky publikujte
Možná se budete ošívat, vždyť proč byste měli někde něco o své diplomce publikovat? Ale věřte mi, vyplatí se to. Můžete si díky své práci získat/budovat jméno v rámci vašeho oboru.
Navíc nejen studenti doktorských studií publikují výsledky svého výzkumu. Je naprosto běžné – zejména v technických oborech, že studenti magisterského studia píšou o svých pracích příspěvky na konference nebo do odborných a vědeckých časopisů.
A pokud si myslíte, že se to autorů bakalářských prací netýká, rád vám dám příklad dobré praxe, kdy jsem k prvnímu vědeckému článku o elektronické evidenci tržeb pomohl i své studentce.
Jak poznat, jestli je pro vás publikování vhodné?
Občas se stane, že návrh na publikování padne v posudcích, nebo v rámci rozpravy od členů zkušební komise. V takovém případě bych této příležitosti využil. Stačí kontaktovat vedoucí(ho) práce a ten (ta) vám jistě poradí, jak na to.
Vůbec se toho nebojte – stojí to za to. Minimálně to bude další cenná zkušenost a příležitost dostat vaše jméno do povědomí odborníků z praxe.
5) Můžete ji přihlásit do soutěže
O téhle možnosti většina studentů vůbec neví, nebo o tom možná jen nepřemýšlí. V obou případech je to velká škoda a zbytečně nevyužitý potenciál vašeho snažení.
Přitom mnoho oborových organizací (např. Komora daňových poradců ČR, Česká betonářská společnost, nebo Česká asociace pro finanční řízení) pořádá právě soutěže o nejlepší diplomku v oboru. Proč by to nemohla být ta vaše?
Nenechte se mást, soutěžit o nejlepší bakalářku můžete taky. 😉
Kromě zajímavých cen vám účast v takové soutěži může přinést zajímavé kontakty a profesní spolupráce. Tak se toho nebojte.
Přeji vám mnoho úspěchů!
Pavel Semerád