Co dělat, když moje vedoucí bakalářské práce pochybila?

Otázka mé čtenářky

Obracím se na vás s dotazem, co dělat v případě, když moje vedoucí bakalářské práce pochybila? Během psaní práce bylo všechno v pořádku, všechno se jí líbilo a moc věcí mi v práci nevytkla. Spíš jen nějaké menší úpravy.

Když došlo na hodnocení, ohodnotila mě D a má oponentka mi dala F. Nyní mě vedoucí „tlačí“ do přepracování práce.

Co mám dělat, když své vedoucí práce už nedůvěřuji, protože mě místo vedení jen chválila a práce je otřesná? To jsem si uvědomila až po přečtení posudku od oponentky, se kterou ve všem souhlasím.

Ještě bych měla podotknout, že vedoucí práce a oponentku, jsem si zvolila z řad vyučujících na škole, kde studuji. Nechci si teď ve škole přidělat zbytečné problémy, ale mám už strach dále spolupracovat s mou vedoucí. Předem Vám děkuji za odpověď.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Na Váš dotaz Vám odpovím, jen, prosím, vezměte na vědomí, že se jedná o můj subjektivní pohled. Nečekejte žádnou mediální senzaci a nějaký veřejný lynč vedoucí práce.

Samozřejmě mě mrzí, že máte takovou špatnou zkušenost. Faktem ale je, že jsem u psaní Vaší práce ani u konzultací nebyl. Nemohu být tedy soudcem, který může rozhodovat o vině a nevině.

Kdybych byl studentem, asi bych to vnímal stejně jako Vy – za všechno může vedoucí! S přibývajícím věkem ale čím dál častěji zjišťuji, že vše není jenom černé a bílé.

Pojďme se tedy společně podívat na vzniklou situaci a pojďme společně najít možnou příčinu a řešení.

Zkušený vedoucí práce

Psaní bakalářské práce, která většinou bývá pro studenta prvním takto obsáhlým a souvislým textem, je běh na dlouhou trať. Je proto důležité, aby při tom měl možnost svoji práci konzultovat s někým, kdo má se psaním takto obsáhlých prací zkušenost.

Nemusí se jednat přímo o konkrétní téma, ale mělo by to být v rámci přinejmenším příbuzného oboru. Každý obor má totiž svoje specifika, a i proto jsou vedoucími obvykle zaměstnanci nebo doktorandi garantujícího pracoviště.

Sama si proto odpovězte, jestli Vaše vedoucí měla s tímto tématem už nějakou zkušenost? Já sám, když jsem začínal jako vedoucí, tak jsem kvůli své nezkušenosti udělal spoustu chyb. (Snad jsem se z nich dokázal poučit.)

Pokud jste v tomto ohledu měla zkušenou vedoucí, mohl být problém někde jinde.

Přetížená vedoucí s mnoha pracemi najednou

Jde-li o „oblíbeného“ učitele, nebo „oblíbené“ téma, snaží se ho studenti urvat za každou cenu. Bez ohledu na to, že už vedoucí avizuje, že další práce nepřijímá, nestále mu chodí další a další žádosti.

Není-li dostatečně silný a tomuto tlaku podlehne, dostává se sám do časového presu, protože čas, který měl původně vymezený pro 5 studentů, musí dělit mezi 10. Já na tento problém upozorňuji i v článku, co dělat, když se mnou vedoucí nekomunikuje?

To však v žádném případě vedoucího neomlouvá. Chci tím však říct, že se může stát, že kvůli jeho přetíženosti něco důležitého přehlédne.

A proto bez připomínek

Nyní se dostávám k Vašemu příběhu. Píšete, že se vedoucí práce líbila a neměla zásadní připomínky. V takovém případě nechápu, proč ji nakonec ohodnotila D. Pochopil bych A-B (možná i C), ale bez připomínek dát D, je takové zvláštní.

Na to si však dokážete odpovědět jen Vy sama. Jen Vy víte, jaké připomínky a jaká doporučení Vám vedoucí dávala.

Já když studentům dávám horší hodnocení, tak většinou tuší, že práce není úplně v pořádku. Minimálně z mých komentářů by jim to mělo být zřejmé.

Souhlasíte s hodnocením oponenta?

Jen málo studentů přijme takto objektivně nedoporučující posudek jako Vy. Nebývá to zvykem. V takovém případě bych se klonil k názoru práci přepracovat podle výtek oponenta.

Co teď dělat dál?

Na Vašem místě bych nejprve kontaktoval Vaší vedoucí práce a zeptal bych se jí, co přesně byste podle jejího názoru měla upravit a přepracovat? Pokud by to bylo v podobném rozsahu, jaký navrhuje oponentka, tyto změny bych udělal.

Pokud by Vám její odpověď nedávala smysl, můžete změnit vedoucí. Není to ale vždy nutné řešit takto radikální cestou. Většinou, když už emoce trochu ochladnou, tak se najde nějaké pro obě strany přijatelné řešení.

I vedoucí si uvědomí, že ten průšvih jde i za ní a bude se Vám snažit pomoci. Doporučuji Vám proto, abyste to s vedoucí ještě zkusila a vyhnula se zbytečnému pozdvižení se změnou vedoucího. (Jsou chvíle, kdy to prostě nejde. Záleží jen na Vás.)

Přeji Vám mnoho sil k přepracování práce, a abyste ji úspěšně obhájila.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *