Když si pročítám závěrečné práce, dokážu velmi často poznat, jaký vztah měli autoři ke svému tématu.
Nejvíce je to vidět u bakalářských prací, které bývají prvním větším a komplexnějším akademickým textem.
Autoři diplomových prací už bývají zkušenější a snaží se vyvarovat chybám, které udělali v bakalářce. Přesto ani jim se nevyhýbají chyby v citacích, nebo při psaní diskuze.
Dobře zvolené téma bakalářské práce
Dobře zvolené téma – záměrně se vyhýbám slovu správně – je důležitý krok na cestě k úspěchu. Dokáže vás podržet ve chvíli, kdy vás navštíví nějaká autorská krize.
Snáze pak najdete smysl vašeho snažení a oceníte je hlavně ve chvíli, kdy se na všechno budete chtít vykašlat. Pokud vám téma sedne, budete mít během psaní více energie, kterou přetavíte v zajímavý a nápaditý text. Takovou práci bývá radost číst.
Špatně zvolené téma bakalářské práce
Horší je to ve chvíli, když vám téma nesedne. To je potom trápení, vopruz a cesta do pekel. Spálíte o hodně více energie, než na začátku předpokládáte. A ta práce nakonec stejně skončí v šuplíku. Právě jste ztratili rok života. To je ale ještě ta lepší varianta.
Když si vyberete špatné téma, budete ho nejdříve úspěšně odkládat, pak se budete půl roku plácat na souši jako vorvaň a na psaní vám zůstane jen velmi málo času.
Čas vám uteče tak rychle, že práci budete muset sešít horkou jehlou a výsledné hodnocení nebude stát ani za starou bačkoru. Vlastně budete rádi, pokud vám dají vedoucí s oponentem lepší hodnocení než F/4.
Nehledejte zkratky!
Než se pustíme do toho, jak se vyhnout špatnému tématu a co dělat, když už si špatné téma bakalářky vyberete, musím vás varovat. I když může být lákavé, že za vás práci napíše někdo jiný, je to jen nejkratší cesta do pekla. Nic jako anonymita na internetu neexistuje.
Práci (na)pište vždy a za všech okolností sami ve spolupráci s vedoucím práce. Razím teorii, že práce nemusí být dokonalá, ale musí být vaše.
Jak si vybrat dobré téma?
O svém tématu byste měli přemýšlet ještě před tím, než se k němu za zvuků fanfár přihlásíte. Znamená to, že si o tématu něco přečtete – ideálně odborné a vědecké články, které najdete např. na Google Scholar (jiné bakalářky a diplomky čtěte jen pro inspiraci).
Nezapomínejte se podívat i do zahraničí. Pokud válčíte s angličtinou, přeložte si klíčové slovo např. v Deepl a to vložte do vyhledávacího políčka ve Scholaru v prohlížeči Edge nebo Chrome. Oba umí přeložit cizojazyčnou stránku do češtiny.
Vytvořte záměr práce
Zamyslete se, jak by se ty zkušenosti předchozích autorů daly zúročit pro vaše zpracování. Jak napsat záměr bakalářské práce najdete v mém článku.
Měli byste vytvořit krátký úvod, kde zdůvodníte, proč je to téma důležité a aktuální. Formulujte cíl práce, předběžné výzkumné otázky a metodiku. A s tímto dokumentem oslovte včas potenciálního vedoucího práce.
Bude-li to potřeba, zajděte na konzultaci. Všechny tyto kroky však udělejte dříve, než podepíšete zadání práce, ze kterého pak už bez dalšího zásahu neuhnete.
Mám špatné téma bakalářky, co s tím můžu dělat?
Vše řešte hlavně včas. Neodkládejte to! Není ostudou přiznat, že jste si zvolili špatné téma a vždy je možné téma (i vedoucího práce) změnit. Je to sice administrativně pracnější, ale je to pořád lepší, než promrhat čas na slepé cestě.
Autoři se špatným tématem dělají dvě obrovské chyby.
- S vedoucím práce nekonzultují a
- řešení nechávají na poslední chvíli. To už bývá pozdě, pro daný akademický rok. Nového vedoucího už nenajdou a studium budou muset prodloužit. S tím pak mohou souviset poplatky za delší dobu studia.
Kontaktujte vedoucího práce
Kdykoliv máte nějaký problém během zpracováním, požádejte o pomoc vedoucího práce. Stačí, když mu napíšete e-mail a domluvíte se s ním na konzultaci. Ta vám dá mnohem víc než zoufalé hledání na internetu.
Pokud budete potřebovat, můžete si objednat i moji konzultaci.
Vedoucí práce bývají obvykle velmi vstřícní.
Dokáží také už na začátku spolupráce vycítit, jestli je to téma pro vás vhodné.
Taky se mi jako vedoucímu stalo, že si studenti v euforii vybrali některé z mnou vypsaných témat, aniž by si udělali důkladnější průzkum, co to téma obnáší.
Ve dvou případech jsem změnu témat navrhl na konzultacích rovnou. Bylo by to totiž pro oba zbytečné trápení. Snažím se být sice nápomocný vedoucí, ale nebylo by v pořádku, kdybych za studenty vymýšlel úplně všechno jen já. Vedoucí má studenta metodicky vést.
Kontaktujte studijní oddělení
Pokud vám konzultace nepomůže, požádejte studijní oddělení o informace, jak změnit vedoucího práce. Vždy buďte slušní a obezřetní, abyste si neublížili.
Kontaktujte nového vedoucího
Abyste mohli změnit vedoucího, je potřeba, abyste oslovili nového vedoucího a požádali ho o vedení práce. Pokud bude souhlasit, je možné provést změnu vedoucího.
Jen malá vsuvka: Vypadá blbě, když chcete požádat o vedení člena stejné katedry, kde působí i váš současný vedoucí. Zvlášť, když se oba věnují vašemu tématu.
Jakmile dojde ke změně tématu nebo vedoucího
Po provedené změně psaní neodkládejte. Sami už víte, jak rychle čas ubíhá a začněte tvořit literární rešerši a na jejím základě i metodiku práce. Dále dbejte pokynů vedoucího a pravidelně konzultujte.
Přeji vám, ať vám jde psaní od klávesnice.
Pavel Semerád